Bestsellery, Książki, Książki dla chłopca, Książki dla dzieci, Książki dla dziewczynki

“Kiedy dorosnę…” – czyli rozważania nad tym, kim zostać w przyszłości

“Kiedy dorosnę…” – czyli rozważania nad tym, kim zostać w przyszłości

Czasami zdarza się, że dzieci od najmłodszych lat wiedzą, kim zostać w przyszłości, inne zmieniają zdanie co chwilę. Są też takie, które wcale nie mają pomysłu na to, kim mogłyby być. Jest to całkowicie zrozumiałe. Niejednokrotnie nawet dorośli nie wiedzą, jaki zawód sprawiłby im prawdziwą satysfakcję. Ścieżka edukacji wymaga od dzieci, aby jak najwcześniej podjęły decyzję, w jakim kierunku chcą się kształcić. Dzieci, marząc o wykonywaniu jakiegoś zawodu, często nie biorą pod uwagę tego, z czym wiąże się taka praca, jakie ten wybór niesie konsekwencje. Zaczynają też od końca, obierają cel, nie rozważając ani trochę tego, jakie mają mocne, a jakie słabe strony, co potrafią robić dobrze, jakie mają zdolności, a co kompletnie im nie wychodzi. Quentin Gréban w książce Kiedy dorosnę…pomaga dzieciom poznać świat zawodów, w zabawny sposób przekazując ważne dla dzieci informacje. Książka przeznaczona jest dla dzieci, więc napisana jest prostym, przystępnym językiem, a czcionka jest dość duża i czytelna. To świetna książka zarówno do czytania razem z dzieckiem, jak i samodzielnego czytania, gdy dziecko już nauczyło się liter. Czas spędzony wspólnie z dzieckiem i książką “Kiedy dorosnę…” to doskonały pretekst do rozpoczęcia rozmowy na temat przyszłości.  Przepiękne ilustracje w malarskim stylu, które przygotował autor książki idealnie nawiązują do treści i przykuwają uwagę.

Kim są bohaterowie?

Bohaterami książki “Kiedy dorosnę…” są psiaki-przedszkolaki. Szczeniaczki w przedszkolu zostają postawione przed trudnym wyzwaniem. Muszą powiedzieć, kim chciałyby zostać w przyszłości. Pieski są bardzo rezolutne i każdy uzasadnia, dlaczego wybrał właśnie taki zawód. Wskazuje, w czym jest dobry i wyjaśnia, na czym polega wykonywanie określonej pracy. Warto podkreślić, że autor nie szufladkuje zawodów jako męskie i żeńskie. Pokazuje, że zawód nie zależy od płci, ale od zdolności i umiejętności. Kim zostanie mały terier, doberman albo jamniczek? Na czym polega zawód budowlańca, policjanta czy tancerza? Tego można dowiedzieć się z książki “Kiedy dorosnę…”.

O autorze

Quentin Gréban to młody belgijski artysta, który z powodzeniem tworzy cieszące się ogromną popularnością książki dla dzieci. Jest on autorem tekstów i ilustracji w książkach, np. “Będę strażakiem”. Współpracuje również z innymi autorami tekstów, do których tworzy oprawę graficzną. Książki, w których można zobaczyć wspaniałe ilustracje tego autora to np. “Mama” (Hélene Delforge), “Mam już 2 lata!” (Juliette Parachini-Deny) czy “Pinokio” (Carlo Collodi). Quentin Gréban w niebywały sposób potrafi odzwierciedlić cechy charakteru, tworząc obrazkowe podobizny książkowych postaci.